SERNIK ANIELSKI MIX

SERNIK ANIELSKI MIX





Czyli sernik z pierniczkami, co prawda zainspirował mnie sernik czarno-biały  s. Aniely. Jednak ja na moje potrzeby przepis trochę zmodyfikowałam ukrywając sernik pod pierniczkami również przepisu s. Anieli. Stąd nazwa Sernik Anielski Mix. Przy okazji wspomnę o pierniczkach po tygodniu leżakowania w chłodnym miejscu nic nie straciły ze swojego smaku i świeżości, a w serniku po prostu rozpływały się w ustach. W sam raz na zbliżające się święta.





Ciasto
1,5 szklanki mąki
2 łyżeczki proszku do pieczenia
pól szklanki cukru pudru
2 żółtka
20 dag masła
Masa serowa
1 kg białego sera
20 dag masła
30 dag cukru
6 żółtek
2 budynie waniliowe
ulubiony aromat
opcjonalnie bakalie

Ponadto 

Przygotowanie
Ciasto
Wszystkie składniki ciasta dokładnie zagnieść. Gotowe ciasto wyłożyć na przygotowaną blaszkę

Masa serowa
Z 8 białek (2 białka z ciasta oraz 6 z masy serowej) ubić na sztywną pianę. Masło utrzeć  na puch, żółtka cukier oraz cukier waniliowy i aromat zmiksować na kogiel mogiel dodać do  masła i dokładnie połączyć. Cały czas ucierając dodawać stopniowo ser i budyń. Na końcu do masy serowej dodać sztywną piane z białek  i delikatnie wymieszać. Gotową masę serową  wylać na ciasto, na wierzchu ułożyć pierniczki. Piec godzinę w temperaturze 200 C

Upieczony sernik polać polewą czekoladową. 







CIASTO HERBACIANE

CIASTO HERBACIANE


CIASTO HERBACIANE



Puszyste ciasto, delikatnie pachnące herbatą mimo mocnego naparu, smak herbaty jest niemal niewyczuwalny. Ciasto o pięknym karmelowym kolorze, niestety nie udało się uchwycić tego koloru na fotkach.

CIASTO HERBACIANE


Składniki forma( 25 cm x 10 cm )
2 szklanki mąki pszennej
1,5 szklanki cukru
3 jajka
125 g masła
2 łyżki śmietany 18 %
2 łyżeczki proszku do pieczenia
pół szklanki mocnego naparu z herbaty

Sposób przygotowania
Białka oddzielić od żółtek z białek ubić sztywną pianę, żółtka zmiksować z cukrem  na puszystą masę. Masło utrzeć na puch cały czas ucierając dodać masę jajeczną i śmietanę dokładnie zmiksować,  następnie dodać mąkę oraz proszek do pieczenia i zimny napar z herbaty cały czas  miksować jeszcze około 3 minuty aby składniki dokładnie się połączyły. Na końcu dodać sztywną    pianę z białek i delikatnie wymieszać z ciastem. Do przygotowanej foremki przelać ciasto piec  około  45 minut w temperaturze 180 C po upieczeniu ciasto polukrować

CIASTO HERBACIANE

CIASTO HERBACIANE


BUŁKI PSZENNE

BUŁKI PSZENNE





Chrupiąca skórka, miękki środek i zapach jaki rozchodzi się podczas pieczenia bułeczek to główne powody dla których warto je upiec.



Ciasto
0,5 kg mąki pszennej 
szklanka ciepłego mleka
3 łyżki masła 
5 dag drożdży
1 żółtko
łyżeczka soli
łyżeczka cukru

Przygotowanie
1. Delikatnie podgrzać mleko, masło rozpuścić a następnie i odstawić do przestudzenia.
2. Z 1/3 szklanki ciepłego mleka, cukru, drożdży oraz łyżki mąki robimy zaczyn i odstawiamy do podrośnięcia w ciepłe miejsce.
3. Do mąki dodać sól i dokładnie wymieszać, następnie dodać żółtko, zaczyn oraz stopione przestudzone masło i wyrabiając stopniowo dodawać pozostałe mleko. Ciasto wyrabiać do momentu aż będzie elastyczne i gładkie.
3.Wyrobione ciasto odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia 45-60 minut. 
4. Po tym czasie ciasto ponownie wyrobić, rozwałkować i wycinać bułeczki za pomocą szklanki. Bułeczki układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, ponownie odstawić do podrośnięcia na około 20-30 minut.
5.Bułki przed  pieczeniem posmarować mlekiem. Piec  w nagrzanym piekarniku w temperaturze 185 C. 15-20 minut aż się zarumienią.








PIERNICZKI SIOSTRY ANIELI

PIERNICZKI SIOSTRY ANIELI





Pierniczki, które nie wymagają leżakowania, gotowe do jedzenia zaraz po upieczeniu, lekko kruche delikatnie pachnące przyprawami korzennymi. Ja pominęłam kakao przez co moje pierniczki są nieco jaśniejsze od tych, które proponuje siostra Aniela.




Ciasto
50 dag mąki
1 łyżeczka; kakao, sody,
10 dag masła,
10 dag cukru,
10 dag miodu płynnego (jeżeli miód jest twardy należy rozpuścić w mleku)
0,5 szklanki mleka
1 jajko

Przygotowanie

Do mąki dodać wszystkie produkty sypkie, jajko, miód. Masło roztopić dodać mleko i dokładnie wymieszać, przestudzone masło z mlekiem dodać do pozostałych składników i ciasto dokładnie zarobić. Gotowe ciasto rozwałkować na taką grubości jaka nam najbardziej odpowiada i wycinać pierniczki, gotowe układać na przygotowanej blaszce do pieczenia. Piec 15-20 minut w nagrzanym piekarniku w temperaturze 180 C. pierniczki wyjmujemy gdy są jeszcze miękkie potem letko stwardnieją  Gotowe pierniczki dowolnie udekorować.








CIASTO CYTRUSOWE

CIASTO CYTRUSOWE


                                                                                                              






Szybkie łatwe do zrobienia ciasto, na przekór obecnej porze roku pachnące wiosenną świeżością.
  


Składniki forma( 25 cm x 10 cm )
Ciasto
2 szklanki mąki pszennej
1,5 szklanki cukru
3 jajka
125 g masła
2 łyżki śmietany 18 %
2 łyżeczki proszku do pieczenia
parę kropel aromatu cytrynowego
Starta skórka z ulubionych  cytrusów, ja użyłam;
1 łyżeczka startej skórki cytryny
1 łyżeczka startej skórki z limonki
1 łyżeczka startej skórki z pomarańczy

Polewa
Szklanka jogurtu naturalnego
1-2 łyżki cukru pudru
1 łyżeczka żelatyny
aromat cytrynowy
łyżeczka mieszanki skórek z cytrusów

Owoce dokładnie umyci wyparzyć a następnie zetrzeć skórkę na tarce (można także zetrzeć skórkę  pozostałą po owocach)



Ciasto
Białka oddzielić od złotek z białek ubić sztywną pianę żółtka zmiksować z cukrem  na puszystą masę  Masło utrzeć na puch cały czas ucierając dodać masę jajeczną i śmietanę dokładnie zmiksować,       następnie dodać mąkę oraz proszek do pieczenia oraz  starte skórki z cytrusów aromat cytrynowy i miksować jeszcze około 3 minuty aby składniki dokładnie się połączyły.Na końcu dodać sztywną    pianę z białek i delikatnie wymieszać z ciastem. Do przygotowanej foremki przelać ciasto piec          około  45 minut w temperaturze 180 C po upieczeniu ciasto wystudzić i polać polewą.

Polewa
Żelatynę rozpuścić w 5 łyżkach gorącej wody. Do jogurtu dodać cukier, puder oraz parę  kropel aromatu dokładnie wymieszać, połączyć z rozpuszczoną żelatyną. Tężejącą polewą polać zimne ciasto a następnie udekorować skórkami z cytrusów.





PRZYPRAWA KORZENNA DO PIERNIKA

PRZYPRAWA KORZENNA DO PIERNIKA




Wigilia oraz Święta Bożego Narodzenia są tak niezwykłe że nagle nabieramy ochoty  aby przygotować wszystkie potrawy własnoręcznie:). Poczynając od pierogów, po przez rożnego rodzaju mięsa, kończąc na ciastach. I właśnie jednym z magicznych własnoręcznie robionych wiktuałów jest przyprawa korzenna, której aromat, rozchodzi się po całym domu, i to już na etapie sporządzania. Gdy natomiast pieczemy pierniczki lub pierniki staropolski z użyciem tej przyprawy, który należy upiec tydzień przed świętami, wtedy dopiero podczas pieczenia można poczuć różnice między przyprawą gotową a sporządzoną z przypraw,   które najbardziej lubimy.


30 g kory cynamonu
10 g goździków
10 g kardamonu
15 g imbir mielony
5 g mielonego kardamonu
10 g gałki muszkatołowej
7 ziarenek pieprzu
7 ziarenek ziela angielskiego
łyżeczka  kakao

Niektóre z wymienionych przypraw można nabyć już zmielone co znacznie ułatwia pracę w komponowaniu przyprawy. Natomiast pozostałe należy zetrzeć na tarce, utrzeć w moździerzu, lub taka jak ja to zrobiłam zmielić w młynku do kawyKorę cynamonu jak i gałkę muszkatołową starłam na tarce, dodałam pozostałe składniki i całą  mieszankę zmieliłam w młynku do kawy.  Następnie gotową przyprawę przesiałam przez gęste sitko. Przyprawę należy przechowywać w zamkniętym pojemniku aby aromat mieszanki pozostał jak najdłużej. Opcjonalnie do przyprawy dodaje kakao, ale to na etapie robienia ciasta wtedy  dopiero decyduje czy  ciasto będzie jaśniejsze czy chcę aby piernik był ciemniejszy i wtedy dodaje kakao



KREM BUDYNIOWY

KREM BUDYNIOWY



Puszysty krem wykorzystywany przeważnie do karpatki świetnie też wygląda i smakuje w babeczkach, lub deserach. Idealny do dekorowania tortów.



Składniki 

500ml mleka
3 łyżki mąki pszennej
2 łyżki mąki ziemniaczanej
2 żółtka
2- 3 łyżki cukru
cukier waniliowy lub inny ulubiony aromat
*250 g masła

Wykonanie

Zagotować szklankę mleka, pozostałą części mleka dokładnie wymieszać żółtkami, obiema mąkami, oraz cukrem i cukrem waniliowym. Masę jajeczną wlać powoli na wrzące mleko i energicznie mieszać, uważając aby niepowstały grudy, chwilę podgotować. Budyń przykryci folią spożywczą zapobiegnie to zrobieniu się kożucha na budyniu i odstawić do całkowitego wystygnięcia.

Masło utrzeć na puch i cały czas miksując stopniowo dodawać przestygnięty budyń. Na końcu ucierania gdy krem jest już gotowy można dodać; kawę , kakao, lub alkohol. Na początku krem może wydawać się że jest „luźny” ale gdy się schłodzi w lodówce, robi się sztywny i puszysty.

*masło jak i budyni powinny być w temperaturze pokojowej wtedy na pewno krem się nie   zważy


PIEROGI RUSKIE

PIEROGI RUSKIE




Pierogi ruskie kryją w sobie zarumienioną cebulkę, biały ser oaz ziemniaki oczywiście wszystko odpowiednio przyprawione, czyli to co w polskiej kuchni najlepsze. Natomiast ciasto dzięki dodaniu oleju bardzo dobrze się wyrabia jest sprężyste a wałkowanie nie sprawia żadnego problemu. Po ugotowaniu są niemal aksamitne w smaku, co świetnie uzupełnia pikantny farsz. 



Ciasto:
4 szklanki mąki pszennej
2 jajka
2-3 łyżki oleju
szczypta soli
około szklanki ciepłej wody

Farsz:
5 dużych ziemniaków
40 dag białego sera
2 duże cebule
sól, pieprz

wykonanie

Farsz: 
Ugotowane ziemniaki przeciskamy przez praskie, jeżeli ser jest twardy również przeciskamy, dodajemy pokrojoną w kostkę usmażoną cebulkę, doprawiamy do smaku i dokładnie mieszamy wszystkie składniki.

Ciasto: 
Do maki dodajemy jajka, olej, sól oraz wodę najlepiej na początku wlać połowę wody i wyrazie potrzeby dolewać. Ciasto dokładnie zagnieść powinno być gładkie oraz elastyczne. Dzielimy na kilka mniejszych kawałków aby było wygodniej je rozwałkować. Każdą części ciasta rozwałkowujemy na cienkie ciasto.
Z rozwałkowanego ciasta za pomocą szklanki wykrawamy krążki na środek pieroga nakładamy farsz. Następnie składamy na pół i zlepiamy brzegi uważając aby farsz nie dotykał brzegów. Gotowe pierogi gotujemy partiami w wrzącej osolonej wodzie, od momentu gdy wypłyną około 3-4 minuty.

Pierogi można podawać z tłuszczykiem, skwarkami, lub bez żadnej okrasy. 



CIASTO BUDYNIOWO JABŁKOWE POD BEZĄ

CIASTO BUDYNIOWO JABŁKOWE POD BEZĄ






Ciasto podobne do placka z malinami który robiłam według przepisu siostry Anieli. W dzisiejszej wersji zmieniłam kolejności warstw, na kruche ciasto wylałam budyń waniliowy, i na wierzchu ułożyłam jabłka posypane letko cynamonem a pod koniec pieczenia na ciasto wyłożyłam sztywną pianę z białek. Budyń gdy już całe ciasto dobrze wystygnie ma smak kremu, a kwaśne jabłka w raz z bezą świetnie zaostrzają smak słodkiego kremu budyniowego.




Składniki (na formę 20 x 20cm)
Ciasto
30 dkg mąki
15 dkg masła
1 szklanka cukru pudru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
2 łyżki śmietany 18%
3 żółtka

Masa Budyniowa
1 litr mleka
4 torebki budyniu waniliowego z cukrem
5 dużych jabłek
cynamon

Beza
3 białka
1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
2-3 łyżki cukru

WYKONANIE

Mąkę przesiać na stolnicę, dodać cukier, masło. Posiekać aż masło będzie w drobnych kawałkach. Dodać żółtka, proszek do pieczenia śmietanę, wszystkie składniki zagnieść i wyrobić na jednolitą gładką masę. Następnie ciasto rozwałkować. Tak przygotowanym ciastem wyłożyć spód blachy. Ciepłym budyniem zalać ciasto, na nim ułożyć obrane i pokrojone w ćwiartki jabłka i posypać cynamonem. Wstawić do piekarnika rozgrzanego do 170-180° C i piec około 50-60 minut. Z białek ubić sztywną pianę, dodać cukier oraz mąkę ziemniaczaną i ubijać jeszcze około 2-3 minuty. Na 15 przed końcem pieczenia na jabłka wyłożyć beze i piec aż się zarumieni. Ciasto po upieczeniu zostawić w piekarniku z uchylonymi drzwiczkami na około godzinę. Ciasto musi być zimne aby dobrze się kroiło, najlepiej odstawić w chłodne miejsce na całą noc.




IZAURA- SERNIK Z MURZYNKIEM

IZAURA- SERNIK Z MURZYNKIEM

                             

IZAURA- SERNIK Z MURZYNKIEM

Ciasto stare jak świat, zastanawiam się jak nazywało się przed  serialem Izaura, przecież to właśnie  od imienia głównej bohaterki Brazylijskiej telenoweli, która była mulatką pochodzi nazwa tego ciasta. Więc ktoś wpadła na pomysł żeby nazwać ciemno-jasne ciasto Izaura. Może kiedyś mówiono murzynek z sernikiem lub sernik z ciemnym ciastem, nie zmienia to jednak faktu że jest pyszne. Wilgotny murzynek, oraz puszysty sernik, polany polewą i posypany wiórkami kokosowymi. I to co w Izaurze najciekawsze nigdy nie wiadomo jak będzie wyglądać, czy ser będzie układać się równo na ciemnym cieście, czy powstaną fale, a może jeszcze w inny sposób…




IZAURA- SERNIK Z MURZYNKIEM

ciasto
2 szklanki mąki
1, 5 szklanki cukru
3 łyżki kakao
250 g kostka masła
2 łyżeczki proszku dopieczenia
torebka cukru waniliowego
4 jajka

Masa serowa
70 dag sera białego- najlepiej z wiaderka nie wymaga mielenia  
4 jajka
szklanka cukru
pół kostki masła
wiórki kokosowe
budyń waniliowy

Wykonanie

Ciasto
Masło, cukier, kakao oraz cukier waniliowy podlać pięcioma łyżkami wody i gotować 5 min. Po ostudzeniu dodać 4 żółtka i wymieszać na jednolitą masę. Odlać pół szklanki masy. Do reszty dodać mąkę, proszek dopieczenia i pianę z białek. Wlać ciasto do formy.

 Masa serowa
Żółtka oddzielić od białek z nich ubić sztywną pianę. Żółtka oraz cukier i cukier waniliowy zmiksować na puszystą masę, cały czas ucierając dodawać stopniowo masło miksować aż składniki się połączą. Ser wymieszać z budyniem, dodać masę jajeczną dokładnie wymieszać wszystkie składniki. Na końcu dodawać partiami sztywną piane z białek i delikatnie połączyć z serem. Do formy przygotowanej do pieczenia wylać ciemne ciasto, a na wierzchu masę serową. Piec 60 minut w nagrzanym piekarniku w temperaturze 190 C. po upieczeniu polać pozostawioną polewą (pół szklanki masy).  i posypać wiórkami kokosowymi. 


IZAURA- SERNIK Z MURZYNKIEM

IZAURA- SERNIK Z MURZYNKIEM

IZAURA- SERNIK Z MURZYNKIEM

rondel
Katalog Smaków - Przepisy kulinarne na każdą okazję i wyszukiwarka przepisów
Copyright © 2014 Rarossa , Blogger
rarossa.blogspot.com